Otoplasti, kulak kepçesinin görünümünü düzeltmek için yapılan ameliyatlara verilen isimdir. Kulak estetiği ameliyatı, kulak kepçesi olarak da bilinen aşırı çıkıntılı kulak kepçesinin yanı sıra doğuştan veya travmatik nedenlerle az gelişmiş veya bozuk kulak kepçesi ve kulak memelerini düzeltebilir. Kepçe kulaklar özellikle çocukluk döneminde sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Büyüyüp kreşler, anaokulları ve okullar gibi sosyal ortamlara giren çocuklar, kulaklarının görünümü nedeniyle sert tepkiler alabilir ve eleştirilebilir. Arkadaş çevresinde alay edilmek ve dışlanmak özgüven ve kişilik gelişiminde sorunlara yol açabilir, iletişim güçlüklerine, akademik başarısızlığa ve özgüvenin azalmasına neden olabilir. Bu nedenle genellikle otoplastik cerrahi için en uygun zamanın okul öncesi dönem olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle genellikle otoplastik cerrahi için en uygun zamanın okul öncesi dönem olduğuna inanılmaktadır. Erişkinler de sosyal ortamlarda dezavantaj olarak görülebilecek görünümlerden kurtulmak, saçı kulak hizasında toplamak, saçı kolayca kısa kesmek gibi otoplastik cerrahiye ihtiyaç duyabilirler. Otoplasti çok yaygın bir yüz plastik cerrahisidir. Günübirlik cerrahi veya hastanede kısa süreli kalış için genel veya lokal anestezi altında yapılabilir.

Pinna, cildi kaplayan ince yumuşak doku ve kıkırdaktan oluşur. Beş yaşında, kulak kepçesi tamamen gelişmiştir. Bununla birlikte, kıkırdak içeriği yıllar içinde değişti. Kıkırdak küçük çocuklarda daha yumuşak ve katlanabilir bir yapıya sahipken, ileri yaşlarda sertleşir. Kulak kepçesinin benzersiz şekli, uterusun gelişimi sırasında oluşan birçok kıvrımın sonucudur. Bu kıvrımlardan bazıları tam olarak gelişmemişse, çıkıntılı kulaklar gelişir. Diğer tüm yüz yapılarında olduğu gibi, bir kulak diğerinin aynısı değildir. Ameliyatın amacı kulakları daha az belirgin, görünüş olarak benzer ve daha doğal hale getirmektir

Ameliyat Öncesi Değerlendirme


Ameliyat öncesi değerlendirme, cerrahi teknik ve ameliyat sonrası öneriler cerraha göre değişebilir. En iyi ameliyat öncesi hazırlık, tüm soruların eksiksiz cevaplanacağı samimi bir görüşme ile elde edilebilir. Doktorunuz beklentilerinizi ve isteklerinizi bilmelidir. Ameliyatla nelerin başarılabileceğini ve nelerin başarılamayacağını net ve gerçekçi bir şekilde sormak ve ameliyattan sonra kulağınızın nasıl görüneceğini anlamak, işlemden neler bekleyebileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Çocuklarda kulak estetiği ameliyatının zamanlamasını belirlemek çok önemlidir. Otoplasti genellikle beş yaşından önce önerilmez. Ancak ameliyat çok uzun süre ertelenirse çocuk büyüdükçe psikolojik sorunlar yaşayabilir.

Ameliyat öncesi görüşmelere rehberlik etmesi, cerrahlara ameliyat sırasında karşılaştırma yapma fırsatı vermesi ve ameliyat sonrası elde edilen sonuçları karşılaştırması için yüksek kaliteli fotoğraflar çekilmelidir. Genel anestezi altında ameliyat planlanıyorsa hasta veya yakınları ile anestezi uzmanı arasında ayrı bir görüşme yapılmalıdır.

Ameliyat

Çıkıntılı kulakları düzeltmek için birçok farklı cerrahi teknik vardır. Çocuklarda veya genç hastalarda kıkırdak oldukça esnek olduğu için şekillendirme için dikişler kullanılabilir. Kıkırdağa istenilen şekli vermek için belirli alanlar işaretlenip katlanabilir, inceltilebilir ve zayıflatılabilir, fazla kıkırdak veya yumuşak doku varsa çıkarılabilir. Tekniği ne olursa olsun, kulak arkasındaki kıvrımda bir kesi yapılır. Estetik ve dayanıklılık için kesiyi kapatmak için uygun bir dikiş malzemesi seçin. İşlemin sonunda, yeni oluşan kulak kepçesine hafif basınç uygulamak için pansuman kullanın.

Ameliyat Sonrası


Cerrahi tekniklerde olduğu gibi, her cerrahın kendi deneyimlerinden kaynaklanan farklı ameliyat sonrası uygulamaları olabilir. Uygulamadaki farklılıklar, bir yöntemin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Ancak hastalar genellikle ameliyat sonrası ilk gün doktorlarına başvururlar ve pansumanları değiştirilir veya çıkarılır. Ameliyattan sonra genellikle şiddetli ağrı olmaz, ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilen hafif ağrılar beklenebilir. Kafa bandını bir hafta boyunca gece gündüz kullanın; sonraki birkaç hafta boyunca kafa bandını sadece geceleri takmak en iyisidir. Çocuklar bir hafta sonra okula başlayabilirken, yetişkinler işe daha erken dönebilir. Fiziksel aktivite 10-14 gün, temas sporları ise en az iki ay kısıtlanır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta için daha sık takip ziyaretleri planlanır, genellikle 3 ve 12 ayda tekrarlanır. Bu noktada kulak arkasındaki iz giderek azalır. Kesi kulak arkasında olduğu için iz kamufle edilir ve genellikle kozmetik problemlere yol açmaz.

x
Anladım